Pazar , Eylül 19 2021
polis-adayi-tahkikat

Polislik Güvenlik Soruşturması Nedir?

Polislik işlemleri arasında yer alan özellikle okuldan sonra başlanan polis adaylarına yönelik yapılan bir işlemdir güvenlik soruşturması veya güvenlik tahkikatı. Peki bu güvenlik tahkikatının yapılma amacı nedir? Güvenlik soruşturmasında eleme yapılıyor mu? Güvenlik soruşturması olumsuz olanlar ne yapmalı bu yazımızda bunlara değineceğiz.

Polis Adayı Güvenlik Tahkikatı Nasıl Yapılır?
Polis okullarının herhangi birinde okuyan adaylar okula başladıkları zamanda itibaren güvenlik tahkikatları yapılmaya başlanır. Güvenlik tahkikatında nelere bakılır, neye göre karar verilir bu gibi şeylerle ilgili net bir açıklama bulunamamakla birlikte arkadaşlar genellikle 1. dereceden akrabalar incelenir ama burada da önemli olan kişinin kendisidir. İlk olarak kişiyle ilgili detaylı bir araştırmaya işe başlanır herhangi bir illegal gruba üyeliği var mı? İllegal gruplara üyeliğin yanı sıra arkadaşlar adli olaylarınız da detaylı şekilde irdelenerek sizinle ilgili bir güvenlik tahkikatı yapılır.

Son zamanlarda güvenlik tahkikatı ile ilgili olarak adayların sordukları FETÖ terör örgütünün dersanesine gittim, yurdunda kaldım gibi sorular sorulmakta bu sorularla ilgili olarak devletimizin bir kararlılığı söz konusu ve darbe ile ilginiz yoksa ve 17/25 aralık süreçlerinden sonra herhangi bir bağınız olmadıysa bu terör örgütü ile sorun olacağını sanmıyoruz. Ancak 1. dereceden aile yakınlarınızın bu gibi durumlarla ilgisi varsa sizler için sorun olabilir. Tabi bunlar sadece bizlerin düşüncesi arkadaşlar kesinlikle elenirsiniz veya kesin geçersiniz mülakatları diye bir şey söz konusu değildir.

Güvenlik Tahkikatı Kimleri Kapsar?
Güvenlik soruşturmaları genelde aileyi kapsar olarak bilinir ancak arkadaşlar suç konusunda tahkikatta kişilere bakılır. Örneğin kişinin babası birini yaralamıştır cezaevine girmiştir bu durum polis adayını etkilemeyecektir çünkü suçun şahsiliği söz konusudur. Ancak bunun yanında arkadaşlar illegal oluşumlar için devletimizin bakışı farklı olabilir.

Güvenlik Tahkikatı Olumsuz Olursa Elenir miyim?
Güvenlik soruşturması olumsuz olarak okula gelen polis adayları okulun son günü dahi olsa okulla ilişiği keserek polis olmaları engellenir arkadaşlar. Bu durumun herhangi bir telafisi olmayacaktır.

Güvenlik Tahkikatından Elendim Ne Yapmalıyım?
Güvenlik soruşturması sonucu elenen adayların yapacakları çok fazla bir şey yoktur arkadaşlar. Genel olarak soruşturman olumsuz denir ve elenirsiniz sizlere soruşturman şu nedenle olumsuz geldi denilmeyecektir. Soruşturması olumsuz gelen adayların en fazla yapacakları şey mahkemeye başvurmaktır ancak bu durumdan da sonuç alınmasının çok mümkün olduğunu düşünmüyoruz.

 

Hakkında Yetkili

İlginizi Çekebilir!

turklerde-polis

26. Dönem POMEM 3. Yedek Aday Yerleştirme Sonuçları

26. Dönem polis meslek eğitimi için Polis Meslek Eğitim Merkezlerine polis memuru olarak yetiştirilmek üzere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir