Pazar , Eylül 19 2021
poh-nasil-olunur

Nasıl Polis Özel Harekat (PÖH) Olunur?

Polis özel harekat olmak isteyen binlerce gönüllü adayın olduğunu daha önceki polis özel harekat alımlarından hatırlıyoruz. Polis özel harekata gönül vermiş bu adaylar için polis özel harekat nasıl hangi yollarla olunur bu konuya detaylı şekilde değineceğiz. Polis özel harekat olmanın 4 yolu bulunmaktadır. Bu yollar ise polis meslek yüksek okulundan polis özel harekat olmak, polis meslek eğitim merkezinden polis özel harekat olmak, direk polis özel harekat alımları ile polis özel harekat olmaktır ve meslek içerisinden polis özel harekat olmak. Sırasıyla bu alımlara değinelim şimdi.

Polis Meslek Yüksek Okulundan PÖH Nasıl Olunur?
Polis meslek yüksek okullarının 2. sınıfında polis özel harekat başkanlığından okullara duyurular gider mezun olacak adaylardan polis özel harekata başvurmak isteyen adayların pmyo da önbaşvuru da bulunmaları istenir. Bu ön başvuruyu yapan adaylar için okul sonuna doğru polis özel harekat başkanlığından bir heyet gelerek adaylara fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları yaparlar. Bu sınavlarda başarılı olan adaylar polis meslek yüksek okullarından mezun olduktan hemen polis Polis Özel Harekat Başkanlığında polis özel harekat kursuna başlar ve bu kursu başarı ile bitirenler polis özel harekat polisi olurlar. Bu kursun ortalama süresi en az 3 ay en fazla 6 ay olarak bilinir.

Polis Meslek Eğitim Merkezinden PÖH Nasıl Olunur?
Polis meslek eğitim merkezinde de yine polis meslek yüksek okullarında olduğu gibi okul bitimine yakın duyuru yapılır ve adayların başvuruları alınır. Bu süreçten sonra polis özel harekat başkanlığından komisyon gelerek adaylara fiziki yeterlilik ve mülakat sınavı uygulaması yaparlar. Bu sınavlarda başarılı olan adaylar polis özel harekat kursuna katılmaya hak kazanır ve okuldan mezun olunca yine polis meslek yüksek okullarındaki gibi kursa katılıp polis özel harekat olabilirler. Bu kursun süresi de yine 3 ila 6 ay arasındadır.

Meslek İçerisinden PÖH Nasıl Olunur?
Meslek içerisinden polis özel harekat alımları eskiden her yıl en az 1 dönem yapılmaktaydı. Son yıllarda bu durum değişmiş durumda ve yanlış bilmiyorsak meslek içerisinden polis özel harekat alımları bitmiş durumda. Her ne kadar bu alımlar yapılmıyor da olsa kısaca bu alımlardan bahsedelim. Meslek içerisindeki polis özel harekat alımlarında bütün illere polis özel harekat alımı ile ilgili duyuru gönderilir ve adaylarda belirli şartlar aranır örneğin 30 yaşından gün almamış olmak ve zorunlu çalışma süresi olan birimlerde o süreyi doldurmuş olmak gibi. Bu şartları taşıyan adaylar başvurularını eğitim şube müdürlüğüne yapar ve adaylar Ankara ya polis özel harekat daire başkanlığına çağırılır orada adaylara fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları uygulanır buna göre başarılı olan adaylar kursa gitmeye hak kazanırlar. Kursa giden adaylar kursu başarı ile bitirirlerse polis özel harekat olarak mesleğe geri dönerler.

Dışarıdan Polis Özel Harekat Nasıl Olunur?
Dışarıdan polis özel harekat alımları ise hiç polislik veya polis okulları ile bağınız yokken polis özel harekat alımı yapılacağı duyurusu ile başlayan süreçtir. Bu süreçte adaylar başvurularını polislik sınavlarına başvurur gibi yapar ve sonrasında fiziki yeterlilik sınavı, mülakat sınavlarına tabi tutularak direk polis özel harekat okullarına alınırlar. Bu alımda yazılı sınav şartı yoktur arkadaşlar en az lise mezunu olan ve 28 yaşından gün almayan erkek adaylar başvuruda bulundular son alımlar dahil olmak üzere. Polis özel harekat eğitimini başarı ile bitirenler mesleğe polis özel harekat olarak başlarlar.

Hakkında Yetkili

İlginizi Çekebilir!

sehit-yakini-polis

Şehit Yakınları Polis Olabilir mi?

Polislik ve askerlik görevini icra ederken görevleri başında canlarını veren kişilere şehit denilmektedir. Vatanı için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir